ROZUMIENIE I STOSOWANIE IRONII I SARKAZMU W SYTUACJACH SPOŁECZNYCH – scenariusz zajęć rewalidacyjnych na II etap edukacyjny. Część II.
Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla ucznia objętego kształceniem specjalnym z uwagi na zdiagnozowany zespół Aspergera, II etap edukacyjny, 60 minut.
Temat: Ćwiczymy umiejętność rozumienia i stosowania ironii i sarkazmu w sytuacjach społecznych.
Cele ogólne:
- Ćwiczenie umiejętności rozpoznawania i stosowania ironii i sarkazmu
Cele szczegółowe – uczeń:
- określa czym jest ironiczna sytuacja
- wie po czym można rozpoznać sarkazm
- określa jakie są różnice pomiędzy ironią a sarkazmem
- wymienia synonimy słowa sarkazm
- wymienia antonimy słów ironia oraz sarkazm
Forma pracy:
- indywidualna
Metody pracy:
- oparte na słowie
Środki dydaktyczne:
- karty pracy
- długopis
Przebieg zajęć
Powitanie, rozmowa wstępna, wprowadzenie do tematu. Przypomnienie treści z poprzednich zajęć dotyczących ironii.
- IRONICZNE SYTUACJE – uczeń wymyśla i dopisuje ironiczne komentarze do przedstawionych fotografii, a następnie samodzielnie wymyśla ironiczne sytuacje, rysuje je i dopisuje do nich komentarz.
- PO CZYM ROZPOZNAĆ SARKAZM? – uczeń zapoznaje się z tekstem mówiącym o tym czym jest sarkazm oaz jakie są różnice pomiędzy sarkazmem, a ironią. Następnie na podstawie przeczytanego tekstu określa czym jest sarkazm. Uzupełnia kartę pracy. Nauczyciel omawia z uczniem powstałą notatkę.
- SYNONIMY SARKAZMU – zadaniem ucznia jest określenie i zapisanie słów, które są synonimami słowa sarkazm.
- ANTONIMY IRONII I SARKAZMU – zadaniem ucznia jest określenie i zapisanie słów, które są antonimami słów ironia i sarkazm.
- PODSUMOWANIE – nauczyciel krótko podsumowuje wraz z uczniem czym jest ironia i sarkazm, czym się różnią oraz kiedy się ją stosuje.
AUTYZM BOŻENARODZENIE CELE dyplom DZIENDZIECKA EMOCJE EMPATIA GODZINAWYCHOWAWCZA GRA INTEGRACJA integracjaklasy interaktywnie IRONIA JESIEŃ KARTYPRACY KLASA KLASY1-3 KONFILKT LATO LISTDOIKOŁAJA MATEMATYKA MIKOŁAJ NOWYROK OPOWIADANIE PEDAGOGSPECJALNY PLANY PRZYJAŹŃ QUIZ RELACJESPOLECZNE REWALIDACJA SAMOOCENA SCENARIUSZ SZKOŁA TERAPIA TUS WAKACJE WIELKANOC WIOSNA wskazówki WSPÓŁPRACAWGRUPIE ZESPOLASPERGERA ZRKES ZYCZLIWOSC ZŁOŚĆ święta
ZESPÓŁ ASPERGERA, czyli co to w ogóle znaczy?
PODCHODY, CZYLI ROZWIĄZUJEMY ZAGADKI ZE ŚWIATA NAUKI W TERENIE – scenariusz zajęć integracyjnych dla klas z uczniem w spektrum Autyzmu.
WIELKANOCNE SZABLONY – do druku.
Gra – KREATYWNE OPOWIASTKI -wersja WIELKANOCNA – do druku.
Przykładowe TEMATY ZAJĘĆ REWALIDACJI wraz z PRZYKŁADOWYMI SCENARIUSZAMI.
KALEJDOSKOP EMOCJI gra dla młodzieży.
MOJA I TWOJA PERSPEKTYWA – kształtowanie umiejętności przyjmowania perspektywy innych – scenariusz zajęć rewalidacyjnych na II etap edukacyjny.
KSIĄŻKI, które pozwalają zrozumieć czym jest spektrum AUTYZMU.
KŁOPOTLIWE SYTUACJE SPOŁECZNE – karty pracy.
WIOSENNE POLICZANKI w genially dla klas 3 – matematyka.
HISTORYJKI OBRAZKOWE
WSKAZÓWKI dla NAUCZYCIELI do pracy z dziećmi i młodzieżą w SPEKTRUM AUTYZMU
DOMINO EMOCJI – do druku
KARTY PRACY – MOJA KLASA
QUIZ WIELKANOCNY
Mały DETEKTYW – w poszukiwaniu uczuć i emocji – ĆWICZENIE.
UWOLNIĆ MIKOŁAJA – świąteczny ESCAPE ROOM – Scenariusz zajęć rewalidacyjnych / TUS dla uczniów ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera, I etap edukacyjny, 60 minut + materiały.