ROZUMIENIE I STOSOWANIE IRONII I SARKAZMU W SYTUACJACH SPOŁECZNYCH – scenariusz zajęć rewalidacyjnych na II etap edukacyjny. Część II.
Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla ucznia objętego kształceniem specjalnym z uwagi na zdiagnozowany zespół Aspergera, II etap edukacyjny, 60 minut.
Temat: Ćwiczymy umiejętność rozumienia i stosowania ironii i sarkazmu w sytuacjach społecznych.
Cele ogólne:
- Ćwiczenie umiejętności rozpoznawania i stosowania ironii i sarkazmu
Cele szczegółowe – uczeń:
- określa czym jest ironiczna sytuacja
- wie po czym można rozpoznać sarkazm
- określa jakie są różnice pomiędzy ironią a sarkazmem
- wymienia synonimy słowa sarkazm
- wymienia antonimy słów ironia oraz sarkazm
Forma pracy:
- indywidualna
Metody pracy:
- oparte na słowie
Środki dydaktyczne:
- karty pracy
- długopis
Przebieg zajęć
Powitanie, rozmowa wstępna, wprowadzenie do tematu. Przypomnienie treści z poprzednich zajęć dotyczących ironii.
- IRONICZNE SYTUACJE – uczeń wymyśla i dopisuje ironiczne komentarze do przedstawionych fotografii, a następnie samodzielnie wymyśla ironiczne sytuacje, rysuje je i dopisuje do nich komentarz.
- PO CZYM ROZPOZNAĆ SARKAZM? – uczeń zapoznaje się z tekstem mówiącym o tym czym jest sarkazm oaz jakie są różnice pomiędzy sarkazmem, a ironią. Następnie na podstawie przeczytanego tekstu określa czym jest sarkazm. Uzupełnia kartę pracy. Nauczyciel omawia z uczniem powstałą notatkę.
- SYNONIMY SARKAZMU – zadaniem ucznia jest określenie i zapisanie słów, które są synonimami słowa sarkazm.
- ANTONIMY IRONII I SARKAZMU – zadaniem ucznia jest określenie i zapisanie słów, które są antonimami słów ironia i sarkazm.
- PODSUMOWANIE – nauczyciel krótko podsumowuje wraz z uczniem czym jest ironia i sarkazm, czym się różnią oraz kiedy się ją stosuje.
AUTYZM BOŻENARODZENIE CELE dyplom DZIENDZIECKA DZIEŃMATKI EDUKACJAWCZESNOSZKOLNA EMOCJE EMPATIA ESCAPEROOM GODZINAWYCHOWAWCZA GRA HALLOWEEN INTEGRACJA integracjaklasy IRONIA JESIEŃ KARTYPRACY KLASA KLASY1-3 KOLOROWANKI LATO NOWYROKSZKOLNY OPOWIADANIE PEDAGOGSPECJALNY PLANY PRZYJAŹŃ QUIZ RELACJESPOLECZNE REWALIDACJA SAMOOCENA SCENARIUSZ SYTUACJESPOLECZNE SZKOŁA TERAPIA TUS TWM WAKACJE WIELKANOC WIOSNA wskazówki WSPÓŁPRACAWGRUPIE ZESPOLASPERGERA ZŁOŚĆ święta
-

TUS – Escape Room – Misja: HAKER
-

Święto Konstytucji 3 Maja – ozdoby + karty pracy.
-

O uczuciach i emocjach dzieci.
-

Jak poprawnie napisać IPET? – czyli NARZĘDZIOWNIK do stworzenia Indywidualnego Planu Edukacyjno – Terapeutycznego!
-

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – J. POLSKI – REWALIDACJA
-

ZESPÓŁ ASPERGERA, czyli co to w ogóle znaczy?
-

PODCHODY, CZYLI ROZWIĄZUJEMY ZAGADKI ZE ŚWIATA NAUKI W TERENIE – scenariusz zajęć integracyjnych dla klas z uczniem w spektrum Autyzmu.
-

Przykładowe TEMATY ZAJĘĆ REWALIDACJI wraz z PRZYKŁADOWYMI SCENARIUSZAMI.
-

KALEJDOSKOP EMOCJI gra dla młodzieży.
-

PUDŁO PYTAŃ – gra na (ZA)POZNANIE.
-

NIEZRĘCZNE SYTUACJE SPOŁECZNE I JA – scenariusz zajęć rewalidacyjnych na II etap edukacyjny.
-

ROZUMIENIE I STOSOWANIE IRONII W SYTUACJACH SPOŁECZNYCH – scenariusz zajęć rewalidacyjnych na II etap edukacyjny.
-

KALAMBURY – do druku.
-

KŁOPOTLIWE SYTUACJE SPOŁECZNE – karty pracy.
-

WIOSENNE POLICZANKI w genially dla klas 3 – matematyka.
-

HISTORYJKI OBRAZKOWE
-

IRONIA – karty pracy.
-

WSKAZÓWKI dla NAUCZYCIELI do pracy z dziećmi i młodzieżą w SPEKTRUM AUTYZMU
-

DOMINO EMOCJI – do druku
-

KIM JESTEM? POZNAJĘ SIEBIE I SWOJE ZASOBY – scenariusz zajęć rewalidacyjnych na II etap edukacyjny.
-

ILUSTROWANE KARTY DO NAUKI ZACHOWAŃ SPOŁECZNYCH
-

KARTY PRACY – MOJA KLASA
-

KARNAWAŁOWE MASKI!
-

Świąteczne KOLOROWANKI z wycinaniem.
