ROZUMIENIE I STOSOWANIE IRONII I SARKAZMU W SYTUACJACH SPOŁECZNYCH – scenariusz zajęć rewalidacyjnych na II etap edukacyjny. Część II.

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla ucznia objętego kształceniem specjalnym z uwagi na zdiagnozowany zespół Aspergera, II etap edukacyjny, 60 minut.

Temat: Ćwiczymy umiejętność rozumienia i stosowania ironii i sarkazmu w sytuacjach społecznych.

Cele ogólne:

  • Ćwiczenie umiejętności rozpoznawania i stosowania ironii i sarkazmu

Cele szczegółowe – uczeń:

  • określa czym jest ironiczna sytuacja
  • wie po czym można rozpoznać sarkazm
  • określa jakie są różnice pomiędzy ironią a sarkazmem
  • wymienia synonimy słowa sarkazm
  • wymienia antonimy słów ironia oraz sarkazm

Forma pracy:

  • indywidualna

Metody pracy:

  • oparte na słowie

Środki dydaktyczne:

  • karty pracy
  • długopis

Przebieg zajęć

Powitanie, rozmowa wstępna, wprowadzenie do tematu. Przypomnienie treści z poprzednich zajęć dotyczących ironii.

  1. IRONICZNE SYTUACJE – uczeń wymyśla i dopisuje ironiczne komentarze do przedstawionych fotografii, a następnie samodzielnie wymyśla ironiczne sytuacje, rysuje je i dopisuje do nich komentarz.
  2. PO CZYM ROZPOZNAĆ SARKAZM? – uczeń zapoznaje się z tekstem mówiącym o tym czym jest sarkazm oaz jakie są różnice pomiędzy sarkazmem, a ironią. Następnie na podstawie przeczytanego tekstu określa czym jest sarkazm. Uzupełnia kartę pracy. Nauczyciel omawia z uczniem powstałą notatkę.
  3. SYNONIMY SARKAZMU – zadaniem ucznia jest określenie i zapisanie słów, które są synonimami słowa sarkazm.
  4. ANTONIMY IRONII I SARKAZMU – zadaniem ucznia jest określenie i zapisanie słów, które są antonimami słów ironia i sarkazm.
  5. PODSUMOWANIE – nauczyciel krótko podsumowuje wraz z uczniem czym jest ironia i sarkazm, czym się różnią oraz kiedy się ją stosuje.

AUTYZM BOŻENARODZENIE CELE dyplom DZIENDZIECKA DZIEŃMATKI EDUKACJAWCZESNOSZKOLNA EMOCJE EMPATIA ESCAPEROOM GODZINAWYCHOWAWCZA GRA HALLOWEEN INTEGRACJA integracjaklasy IRONIA JESIEŃ KARTYPRACY KLASA KLASY1-3 KOLOROWANKI LATO NOWYROKSZKOLNY OPOWIADANIE PEDAGOGSPECJALNY PLANY PRZYJAŹŃ QUIZ RELACJESPOLECZNE REWALIDACJA SAMOOCENA SCENARIUSZ SYTUACJESPOLECZNE SZKOŁA TERAPIA TUS TWM WAKACJE WIELKANOC WIOSNA wskazówki WSPÓŁPRACAWGRUPIE ZESPOLASPERGERA ZŁOŚĆ święta

  • KARTY PRACY – MOJA KLASA

  • Święto Konstytucji 3 Maja – ozdoby + karty pracy.

  • O uczuciach i emocjach dzieci.

  • TUS – Escape Room – Misja: HAKER

  • Jak poprawnie napisać IPET? – czyli NARZĘDZIOWNIK do stworzenia Indywidualnego Planu Edukacyjno – Terapeutycznego!

  • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – J. POLSKI – REWALIDACJA

  • ZESPÓŁ ASPERGERA, czyli co to w ogóle znaczy?

  • PODCHODY, CZYLI ROZWIĄZUJEMY ZAGADKI ZE ŚWIATA NAUKI W TERENIE – scenariusz zajęć integracyjnych dla klas z uczniem w spektrum Autyzmu.

  • Przykładowe TEMATY ZAJĘĆ REWALIDACJI wraz z PRZYKŁADOWYMI SCENARIUSZAMI.

  • KALEJDOSKOP EMOCJI gra dla młodzieży.

  • PUDŁO PYTAŃ – gra na (ZA)POZNANIE.

  • NIEZRĘCZNE SYTUACJE SPOŁECZNE I JA – scenariusz zajęć rewalidacyjnych na II etap edukacyjny.

  • ROZUMIENIE I STOSOWANIE IRONII W SYTUACJACH SPOŁECZNYCH – scenariusz zajęć rewalidacyjnych na II etap edukacyjny.

  • KALAMBURY – do druku.

  • KŁOPOTLIWE SYTUACJE SPOŁECZNE – karty pracy.

  • WIOSENNE POLICZANKI w genially dla klas 3 – matematyka.

  • HISTORYJKI OBRAZKOWE

  • IRONIA – karty pracy.

  • WSKAZÓWKI dla NAUCZYCIELI do pracy z dziećmi i młodzieżą w SPEKTRUM AUTYZMU

  • DOMINO EMOCJI – do druku

  • KIM JESTEM? POZNAJĘ SIEBIE I SWOJE ZASOBY – scenariusz zajęć rewalidacyjnych na II etap edukacyjny.

  • ILUSTROWANE KARTY DO NAUKI ZACHOWAŃ SPOŁECZNYCH

  • DYLEMATY SPOŁECZNE – PRZYJAŹŃ WYSTAWIONA NA PRÓBĘ

Podobne wpisy