|

UWOLNIĆ MIKOŁAJA – świąteczny ESCAPE ROOM – Scenariusz zajęć rewalidacyjnych / TUS dla uczniów ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera, I etap edukacyjny, 60 minut + materiały.

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych / TUS dla uczniów ze zdiagnozowanym zespołem Aspergera, I etap edukacyjny, 60 minut

Temat: Uwolnić Mikołaja – świąteczny escape room.

Autor: Marta Gągol

Cele ogólne:

  • Rozwijanie spostrzegawczości, sprawczości i poczucia własnej wartości.
  • Ćwiczenie motywacji i koncentracji uwagi.
  • Integracja grupy.
  • Dobra zabawa. 😊

Cele szczegółowe – uczeń:

  • Potrafi odnaleźć ukryte zagadki i przedmioty.
  • Umie samodzielnie rozwiązać znalezione zagadki.
  • Potrafi skoncentrować się na zadaniu.
  • Wie, jak zachować się w sytuacji, gdy nie może samodzielnie znaleźć rozwiązania.
  • Składa litery w proste hasło.
  • Współpracuje w grupie.

Forma pracy:

  • Indywidualna lub grupowa.

Metody pracy:

  • Oparte na słowie.
  • Oparte na działaniu praktycznym.
  • Środki dydaktyczne:
  • Karty pracy.
  • Karteczki samoprzylepne z literami.
  • Flamaster.
  • Koperty.
  • Brystol.

Przebieg zajęć:

  1. Tajemniczy list

Nauczyciel wraz z uczniami przychodzi do klasy i zwraca ich uwagę na tajemniczą kopertę leżącą pod drzwiami. Uczniowie wspólnie z nauczycielem otwierają kopertę i odczytują list, który się w niej znajduje.

List jest napisany przez elfy i informuje, że tajemniczy zielony stwór porwał Mikołaja. Zadaniem uczniów jest uwolnienie go przed Bożym Narodzeniem.

Nauczyciel wyjaśnia uczniom, że w sali, do której zaraz wejdą, ukryto osiem świątecznych zagadek. Zagadki znajdują się w kolorowych kopertach ponumerowanych od 1 do 8. Za każdą rozwiązanie zagadkę uczniowie otrzymują jedną literę zapisaną na karteczce samoprzylepnej. Po złożeniu wszystkich liter w hasło uczniowie uwolnią Mikołaja.

  • Rozwiązujemy zagadki

Uczniowie wchodzą do sali i przyklejają list od elfów na brystolu. Następnie przystępują do szukania kopert z zagadkami ukrytych w różnych miejscach sali.

Rozwiązując kolejne zagadki, uczniowie zdobywają karteczki samoprzylepne z literami, które przyklejają na brystolu. Gdy zbiorą wszystkie litery, starają się ułożyć z nich hasło: RENIFER.

Po ułożeniu hasła uczniowie otrzymują od nauczyciela pocztówkę od Świętego Mikołaja z podziękowaniem za uwolnienie go.

  • Podsumowanie

Nauczyciel wspólnie z uczniami podsumowuje przebieg zajęć. Rozmawia z nimi o tym, jak im się współpracowało w grupie oraz jakie zadania sprawiły im największą przyjemność lub trudność.

MATERIAŁY DO PRZEPROWADZENIA ZAJĘĆ:

AUTYZM BEZPIECZNEFERIE BOŻENARODZENIE CELE dyplom DZIENDZIECKA EDUKACJAWCZESNOSZKOLNA EMOCJE EMPATIA GODZINAWYCHOWAWCZA GRA INTEGRACJA integracjaklasy interaktywnie IRONIA JESIEŃ KARTYPRACY KLASA KLASY1-3 LATO LISTDOIKOŁAJA MARZZENIA MIKOŁAJ OPOWIADANIE PEDAGOGSPECJALNY PLANY PRZYJAŹŃ QUIZ RELACJESPOLECZNE REWALIDACJA SAMOOCENA SCENARIUSZ SYTUACJESPOLECZNE SZKOŁA TERAPIA TUS TWM WAKACJE WIELKANOC WIOSNA wskazówki ZESPOLASPERGERA ZŁOŚĆ święta życzenia

Podobne wpisy