|

KSIĄŻKI, które pozwalają zrozumieć czym jest spektrum AUTYZMU.

Jesteś początkującym nauczycielem, pedagogiem, terapeutą? A może studentem, rodzicem lub rówieśnikiem osób z ASD, który chce dowiedzieć się czegoś więcej o spektrum autyzmu? Jeśli tak to dobrze trafiłaś/eś! Dzisiaj trochę o książkach jakie mogę polecić Wam byście mogli przybliżyć sobie temat autyzmu i lepiej go zrozumieć.

Dziecko autystyczne z zespołem AspergeraA. Maciarz, M. Biadasiewicz.

Książka w fantastyczny sposób opisuje czym jest ZA, ukazując życie i codzienną relacją matki i jej autystycznego syna, a także jego przeżycia i zachowania zgrupowane pod względem symptomów autyzmu. Była to jedna z pierwszych książek o tej tematyce jaką przeczytałam i wielu kwestiach otworzyła mi oczy.

Zespół Aspergera. Kompletny przewodnikTony Attwood.

Książka liczy ponad 400 stron jednak według mnie jest bardzo rzetelnym źródłem wiedzy i zdecydowanie warto po nią sięgnąć. Znajdziecie w niej informacje o tym czym jest i z czym wiążę się zespół Aspergera w opinii autora, który jest brytyjskim psychologiem zajmującym się tematyką autyzmu. Każdy rozdział podsumowują relacje osób będących w spektrum co jest z pewnością kolejną wartością tej książki.

Koci świat czyli świat osoby ze spektrum autyzmuKatja Schrödinger

Ta książka to pytania jakie najczęściej zadają ludzie osobom z ASD i odpowiedzi udzielone przez Katję czyli dziewczynę w spektrum, która uznała, że w temacie autyzmu wypowiadają się głównie specjaliści, a jak twierdzi ich wiedza to często przypuszczenia. Książka jest krótka, konkretna i na temat.

„Krzychu (nie) sam w domu” Magdalena Lehman-Konieczna, Grzegorz Rafał Hadzicki „Storknest”

Opowieść o Krzychu i jego rodzinie to nie książka, a komiks o rodzinie Bolączków, stworzony na podstawie opowiadań rodziców podopiecznych Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym „Dalej Razem” i moim zdaniem jest to pozycja zdecydowanie warta uwagi! W prosty i bardzo dosadny sposób opowiada nie tylko o osobach z ASD ale także o funkcjonowaniu całej rodziny, ich codzienności i problemach o jakich możemy nie mieć zielonego pojęcia.

Komiks jest darmowy i można go przeczytać lub pobrać w formacie pdf pod tym linkiem: https://krzychu.generado.org/

Zachęcam Was do zapoznania się z tematem autyzmu za pomocą przedstawionych przeze mnie źródeł 🙂

Marta

Podobne wpisy